Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Pomnik czasów komunistycznych w Trzebuczy - świadectwo tragicznych losów Polaków po 1944 roku.
(gm. Grębków, pow. węgrowski).

   


1 kwietnia 1948 roku, koło miejscowości Trzebucza, Oddział Orła (por opis miejsca nr 54 Pomnik Oddziału Orła w Grodzisku w gminie Mrozy) dokonał odbicia 4 żołnierzy podziemia przewożonych do Warszawy.
W miejscu akcji władze komunistyczne ustawiły pomnik. Dziś zapomniany, dawno temu wywrócony.
Obecnie pomnik należy traktować jako formę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.  Należy pamiętać jednak, że walki toczone po 1944 roku przez NSZ stanowiły formę wojny bratobójczej, czego pewnego rodzaju wyrazem jest pomnik w Trzebuczy.

 

 
Jako przykład Michałowice, gmina Halinów.

Szczegółowy Przebieg działań wojennych.

Oddział "Orła" liczył 14 żołnierzy, pochodzących z Mrozów i Warszawy. Działał na terenie powiatów: Mińsk Mazowiecki, Węgrów, Garwolin, Siedlce, Sokołów Podlaski, Łuków. Od listopada 1947 do czerwca 1948 roku przeprowadził ogółem 22 akcje zbrojne i odwetowe, dając się we znaki miejscowym władzom komunistycznym, m.in. 1 kwietnia 1948 roku, koło miejscowości Trzebucza, dokonał odbicia 4 żołnierzy podziemia przewożonych do Warszawy. W akcji śmierć poniosło dwóch konwojujących, którzy odmówili poddania się i rzucenia broni, w akcji zabito oficera UB dowodzącego transportem porucznika Dobieszewskiego oraz kaprala KBW Kamińskiego.

1 kwietnia 1948 roku w okolicy wsi Trzebucza (powiat Mińsk Maz) w przygotowaną zasadzkę wpadł transport więźniów z Węgrowa do Warszawy.

 

Nazwiska poległych

 -porucznik Dobieszewski  oficer UB

- kapral KBW Kamiński.

Przekazy Archiwalne.

....

Fundacja pomnika.

....

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

Pomnik zniszczony, prawdopodobnie intencyjnie, pomnik gloryfikował oficerów UB. Nie miejscowa ludność do dziś zapala znicze na tej symbolicznej mogile.

Zagrożenia.

 

(Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych

 

 

Lokalizacja na mapie.

Lokalizacja na google maps

Literatura:

 http://nowahistoria.interia.pl/prl/news-wsrod-mazowieckich-lak-pamieci-zolnierzy-organizacji-narodow,nId,1468515

Z innej beczki o Trzebuczy rozdział IX http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=76729  182 str (193) Potyczka pod Trzebuczą 30 kwietnia 1831. Czeka na opracowanie w ramach kontynuacji projektu Szlak Niepodległości.

 

 

 

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

 


Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.


KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR umieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.