Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Zbiorowa mogiła Żołnierzy polskich i rosyjskich przy ul. Pustelnickiej
(gm. Dębę Wielkie. pow. miński)


   

Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Prądzyńskiego i Pustelnickiej. Ustawiono na niej trzy krzyże.
Mogiła ogrodzona jest trójkątnym metalowym płotkiem, do którego przymocowano tabliczkę z napisem:
”TU SPOCZYWAJĄ • PROCHY • ŻOŁNIERZY • POWSTANIA LISTOPADOWEGO •• 1831-1982 •• W HOŁDZIE MIESZKAŃCY”

 

 

Trzy metalowe krzyże na mogiłach polskich i rosyjskich żołnierzy poległych w bitwie pod Dębem Wielkim w dniu 31 marca 1831 r. ufundowane przez Jana Gańko i Józefa Kowalczyka w 1982 r. Wcześniej stały w tym miejscu dwa drewniane stare krzyże, bardzo zniszczone a trzeci po drugiej stronie ul. Pustelnickiej. Zamiast nich postawiono trzy nowe metalowe w jednym miejscu. Lecz krzyża stojącego po drugiej stronie ulicy nie usunięto, ponieważ był w lepszym stanie niż pozostałe.

Przy okazji należy dodać, iż w 1936 roku z tego miejsca pobrano ziemię na kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Na środkowym metalowym krzyżu umieszczono kotwicę i krzyż oraz tabliczkę z napisem „Jezu Ufamy Ci 1831−1982”.


za: SACRUM ZIEMI DEBSKIEJ, pod red. Krzysztof Kalinowski, Bogdan Kuć, Piotr VASCO Wasilkowski

oraz  za: Powstanie listopadowe 1830–1831 Dzieje – historiografia – pamięć, red Tadeusz Skoczek, Warszawa 2015

   

Szczegółowy Przebieg działań wojennych

Croquis de la bataille de Dembe Wielkie 31 mars 1831 [Szkic bitwy pod Dębem Wielkim, 31 III 1831]
 

Siły Powstańcze oraz Rosyjskie.

Straty Powstańców i Rosjan.

W bitwie poległo ok. 300 polskich żołnierzy m.in. z 8. Pułku Piechoty, 2. Pułku Strzelców Pieszych i 4. Pułku Piechoty liniowej, które poprowadzone do ataku na bagnety przez gen. Ludwika Bogusławskiego zdobyły przeprawę na Choszczówce i tym samym przechyliły szalę zwycięstwa na polską stronę pozwalając na szarżę 2. Pułku Strzelców Konnych, 5. Pułku Ułanów
i Jeździe Poznańskiej dowodzonej przez gen. bryg. Kazimierza Skarżyńskiego. Rosjanie stracili w zabitych, rannych i wziętych do niewoli ok. 6000 żołnierzy. Miejscami pochówku poległych żołnierzy rosyjskich jest uroczysko Moskale (na wschód od rozwidlenia dróg na Cisie i Olesin – teren dzisiejszego cmentarza parafialnego) i wydma Pobojowisko, ciągnąca się na północny wschód od Dębego w kierunku wsi Kobierne.

za: Paweł Ajdacki, Szlakiem cmentarzy wojennych z lat 1830−1831

Nazwiska poległych Powstańców oraz uczestników boju.

Przekazy Archiwalne.

Fundacja pomnika.

Zbiorowa mogiła żołnierzy WP poległych w 1831 roku. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Pustelnickiej i Prądzyńskiego. Pochowani tu są żołnierze polscy z korpusu gen. Jana Skrzyneckiego polegli 31 marca 1831 roku w bitwie pod Dębem
Wielkim, w walce z rosyjskim korpusem gen. Grigorija Rosena. Na miejscu pochówku zawsze stały trzy drewniane krzyże, które na początku lat 80. XX w. dożywały już swoich dni. W 1982 roku wśród miejscowych społeczników zrodziła się myśl trwalszego upamiętnienia tego miejsca, co w dwa lata później zostało zrealizowane. Obecnie mogiła ogrodzona jest niewielkim trójkątnym
płotkiem, za którym rosną drzewiaste tuje i ustawione są trzy stalowe krzyże. Na ogrodzeniu niewielka tabliczka z napisem TU SPOCZYWAJĄ/ PROCHY ŻOŁNIERZY/ POWSTANIA LISTOPADOWEGO/ 1831-1984/ W HOŁDZIE MIESZKAŃCY.

za: Paweł Ajdacki, Szlakiem cmentarzy wojennych z lat 1830−1831

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

Zagrożenia.

Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych.

Lokalizacja na mapie.

 

Literatura:

 https://dobroni.pl/n/miejsca-pamieci/15395

http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1831/mazowieckie/debe_wielkie

za: Powstanie listopadowe 1830–1831 Dzieje – historiografia – pamięć, red Tadeusz Skoczek, Warszawa 2015

Paweł Ajdacki, Szlakiem cmentarzy wojennych z lat 1830−1831 w Powstanie listopadowe 1830–1831 Dzieje – historiografia – pamięć, red Tadeusz Skoczek, Warszawa 2015

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR 8mieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.

Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.