Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Kapliczka w Starogrodzie za mostem na Świdrze, rozbrajanie żołnierzy bolszewickich w sierpniu 1920
(gm. Siennica, pow. miński) *

   

Kapliczka w Starogrodzie za mostem na Świdrze, ufundowana jako wotum dziękczynne Gustawa Zabieglińskiego za uratowanie życia podczas rozbrajania żołnierzy bolszewickich w sierpniu 1920 r.Kapliczka usytuowana jest w pobliżu mostu na rzece Świder. W okresie walk o niepodległość Polski aktywnie (zarówno ochotniczo jak i z poboru) uczestniczyła młodzież ze Starogrodu.  Za swoje wzorowe postawy życiem zapłacili Władysław Zawadka, Józef Zwierz, Jan Burek i Józef Czmoch. Patriotycznie nastawieni mieszkańcy wsi wspierali oddziały Wojska Polskiego przez rozbrajanie żołnierzy bolszewickich wycofujących się w 1920 roku spod Warszawy. Szczególnie bojową postawę w tym względzie wykazał rymarz Gustaw Zabiegliński, który z tej niebezpiecznej akcji cudem uszedł z życiem. Dziękując Opatrzności, ufundował i wybudował w 1922 kapliczkę.

 
 
 

Szczegółowy Przebieg działań wojennych.

W 1920 roku pod Warszawę dociera Armia Czerwona, jednak zdecydowany odwet polskich sił rozgromi bolszewików. Starogród znalazł się na szlaku przemarszu polskich dywizji znad Wieprza (Garwolin), które szły w kierunku Mińska Mazowieckiego i 17 sierpnia zdobyły to miasto. Przez Starogród przeszły wówczas: 14 dywizja piechoty, gen. Daniela Konarzewskiego- głównie 55 pułk pod dowództwem ppłk Gustawa Paszkiewicza i 57 pod dowództwem ppłk Antoniego Szylinga. Spotkały się z radością mieszkańców Starogrodu.

Widząc słabnącą siłę wroga mieszkańcy zaczęli prowadzić działalność przeciw okupantom. Stanisław Całka opierając się na relacjach naocznych świadków opisuje sytuację kiedy to grupa mężczyzn ze Starogrodu uzbrojona w widły i siekiery zaatakowała i rozbroiła kilku bolszewickich żołnierzy. Jednym z nich był Gustaw Zabiegliński, który niemalże tracąc życie w owej akcji w geście podziękowania Bogu wybudował w Starogrodzie kapliczkę.

Wśród mieszkańców w owej wojnie zginęli: Widząc słabnącą siłę wroga mieszkańcy zaczęli prowadzić działalność przeciw okupantom. Stanisław Całka opierając się na relacjach naocznych świadków opisuje sytuację kiedy to grupa mężczyzn ze Starogrodu uzbrojona w widły i siekiery zaatakowała i rozbroiła kilku bolszewickich żołnierzy. Jednym z nich był Gustaw Zabiegliński, który niemalże tracąc życie w owej akcji w geście podziękowania Bogu wybudował w Starogrodzie kapliczkę.

Wśród mieszkańców w owej wojnie zginęli: Władysław Zawadka s. Józefa pod Nowogródkiem oraz Jan Zwierz s. Józefa pod Równem.

Nazwiska poległych

W wojnie roku 1920 zginęło dwóch mieszkańców Starogrodu

Władysław Zawadka s. Józefa pod Nowogródkiem

oraz

Jan Zwierz s. Józefa pod Równem.

Przekazy Archiwalne.

?

Fundacja pomnika.

Ufundowana jako wotum dziękczynne Gustawa Zabieglińskiego za uratowanie życia podczas rozbrajania żołnierzy bolszewickich w sierpniu 1920 r.

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

Kapliczka, murowana 1928 r. wpisana do gminnej ewidencji zabytków gminy Siennica.

Zagrożenia.

Brak obserwowalnych zagrożeń.

Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych

Fundacja kapliczki nie była związana z obecnością grobów wojennych.

Lokalizacja na mapie.

1. Lokalizacja Pomnika, 2 lokalizacja kapliczki dziękczynnej fundacji Gustaw Zabieglińskiego.

Literatura:

Agroturystyka na Ziemi Mińskiej

 

 

 

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

 


Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.


KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR umieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.