Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Mogiła z czasów Powstania Styczniowego w lesie k. Zagórza (gm. Wiązowa, pow. Otwocki).

   Na końcu alei brzozowej prowadzącej z sanatorium, pod śródleśną wydmą znajduje się zbiorowa mogiła powstańców styczniowych 1863 r.

Szczegółowy Przebieg działań wojennych.

Na końcu alei brzozowej prowadzącej z sanatorium, pod śródleśną wydmą znajduje się zbiorowa mogiła powstańców styczniowych 1863 r. Brak jest bliższych informacji co do nazwisk i liczby pochowanych. Prawdopodobnie spoczywają tutaj zmarli z ran żołnierze z oddziału żandarmerii narodowej, który walczył w Starej Miłosnej 8 sierpnia 1863 r. lub 25 stycznia 1864 r. Pomnik na niej stojący ufundowany został przez Franciszka Skibińskiego z Gródka na początku XX w. Po II wojnie światowej na pomniku został umieszczony orzeł w koronie, znak Polski Walczącej i napis: Powstańcom 1863 r. Żołnierzom 1920 r. 1939 r. W hołdzie Rodacy. Obecnie brak jest bliższych danych na temat liczby pochowanych powstańców, ich nazwisk, z jakiego byli oddziału oraz w jakiej polegli potyczce. (Za: Paweł Ajdacki, Rok 1863 – 1864. Klęska i chwała, w Śladami powstania styczniowego Aspekty historyczne i krajoznawcze Pod redakcją Józefa Partyki i Mieczysława Żochowskiego, Warszawa 2014, str. 49).

Siły Powstańcze oraz Rosyjskie.

Straty Powstańców i Rosjan.

Nazwiska poległych Powstańców oraz uczestników boju.

Przekazy Archiwalne.

Fundacja pomnika.

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

Zagrożenia.

 

Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych.

Lokalizacja na mapie.

Literatura:

 

 

 

 

 

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR 8mieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.

Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.