Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Mogiła Powstańców Styczniowych w Lesie pomiędzy Łucznicą a Natolinem
(gmina Pilawa, pow. otwocki).

W mogile pochowanych zostało 46 Powstańców, którzy polegli w boju znienacka zakatowani przez Rosjan podczas posiłku.


Potyczka stoczona z Rosjanami w lesie pomiędzy Łucznicą a Natolinem była kolejną w ramach większej przegranej przez Powstańców bitwy stoczonej w dniu 18 marca 1863 roku. 
   

W okolicach wsi nadwiślańskich pomiędzy Karczewem a Wilgą w dniach 15-18 marca najprawdopodobniej rozlokowanych było  kilka grup powstańczych wchodzących w skład 3 oddziałów dowodzonych przez Józefa Jankowskiego (Szydłowskiego), Jana Matlińskiego (Janko Sokoła) i Adama Andrzeja Zielińskiego.  Dysponujemy kilkoma nie do końca spójnymi relacjami przebiegu działań powstańczych tamtych dni.

Powstańcy w lesie pomiędzy Natolinem a Łucznicą odpoczywali po tym jak z rana zastali zakatowani przez odział wojsk carskich pod dowództwem generała generała-majora Piotra Kreutza pod Dziecinowem i Zambrzykowem (w sile ok, 1500 żołnierzy), w rozproszeniu wycofali się w lasy w kierunku Osiecka Pilawy i Garwolina. Jedną z takich grup pod Łucznicą zaatakował oddział wojsk carskich idących ze wsparciem od strony Garwolina.

Pozycje Powstańców zdradzone zostały przez niejakiego Piotrowskiego, Karola lub Michała, lub braci Piotrowskich, mieszkańców wsi Natolin (Michała - żołnierza dymisjonowanego). Kozacy przechodząc przez Natolin napotkali gospodarza kryjącego dach słomą, ten im skinieniem ręki pokazał gdzie skryli się Powstańcy. Cztery dni później, gdy okoliczna ludność, chowała poległych Michał Piotrowski został powieszony w lesie nieopodal miejsca pochówku 46 Powstańców ( o tym w osobnym wpisie).

Pomnik zstał wystawiony w 1921 r. przez Władysława Jedynaka z Czarnowca, wnuka jednego z leżących tu powstańców z partii Józefa Jankowskiego


Szczegółowy Przebieg działań wojennych.

Siły Powstańcze oraz Rosyjskie.

Straty Powstańców i Rosjan.

Nazwiska poległych Powstańców oraz uczestników boju.

Przekazy Archiwalne.

Fundacja pomnika.

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

Zagrożenia.

Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych.

Lokalizacja na mapie.

Literatura:

 

 

 

 

 

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR 8mieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.

Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.