Szlak Niepodległości      
Szlak Niepodległości
Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Stanisławów.


Pomnik z okazji 150 rocznicy Powstania Listopadowego w Dębe Wielkim
(gm. Dębe Wielkie, pow. miński)

   

Pomnik w 150 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Parku podworskim w Dębe Wielkim.

Z okresu wiosennej inicjatywy wojsk polskich związane są miejsca pamięci w Dębem Wielkim. Uroczyste upamiętnienie bitwy nastąpiło w okresie międzywojennym, w związku z obchodami 100. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. W 1930 roku w gminie Dębe Wielkie (z siedzibą w Pustelniku) powołano Komitet Obchodów Uroczystości Październikowych i Listopadowych na terenie całej gminy. Z jego inicjatywy w dniu 29 listopada 1930 roku, w kościele w Dębem Wielkim zorganizowano uroczystą mszę świętą z udziałem wojska (7. pułku ułanów lubelskich z Mińska Mazowieckiego) oraz uroczystą akademię. Planowane na ten dzień odsłonięcie pamiątkowej tablicy na frontonie kościoła parafialnego nie doszło do skutku (prawdopodobnie z braku odpowiednich funduszy). Przedsięwzięcie to urzeczywistniono dopiero w 100. rocznicę tej bitwy. W dniu 29 marca 1931 roku ceremonię odsłonięcia tablicy dokonał ppłk Julian Filipowicz – dowódca 7. pułku ułanów lubelskich, a poświęcił ją ks. kan. Józef Bakalarczyk – miński dziekan9. W uroczystości, poza wojskiem, wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, uczniowie Państwowego Seminarium Nauczycielskiego z Siennicy, Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkół Średnich z Mińska Mazowieckiego i szkół powszechnych, oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej i miejscowe społeczeństwo. Po odsłonięciu tablicy odbyła się akademia i defilada.

Kolejne upamiętnienie tej zwycięskiej dla oręża polskiego bitwy nastąpiło pół wieku później (z okazji 150. rocznicy powstania listopadowego). W 1981 roku, na terenie dawnego parku dworskiego w Dębem Wielkim, z inicjatywy Społecznego Komitetu Obchodów Bitwy mieszkańcy ufundowali pomnik. Na betonowym postumencie umieszczono kamień, do którego przymocowano mosiężną tablicę z napisem „Dębe Wielkie 1831 − 31 marzec 1981. W rocznicę Powstania Listopadowego – Mieszkańcy”. Rok później, także w Dębem Wielkim, przy drodze na Pustelnik odnowiono trzy krzyże. Jest to miejsce pochowku żołnierzy polskich i prawdopodobnie rosyjskich z 1831 roku. Przy okazji należy dodać, iż w 1936 roku z tego miejsca pobrano ziemię na kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Na środkowym metalowym krzyżu umieszczono kotwicę i krzyż oraz tabliczkę z napisem „Jezu Ufamy Ci 1831−1982”. Dwadzieścia lat później, z okazji 170. rocznicy tej bitwy, obok parku, przy rozwidleniu ulic, wzniesiono krzyż, a u jego podstawy ułożony głazy. Jak głosi tablica władze samorządowe tej gminy uczciły słynny 4. pułk piechoty liniowej, który w sposób szczególny odznaczył się w bitwie z rosyjskimi oddziałami gen. Geismara i Rosena.
za: Powstanie listopadowe 1830–1831 Dzieje – historiografia – pamięć, red Tadeusz Skoczek, Warszawa 2015, str. 598

   
 
 

Przekazy Archiwalne.

 

Fundacja pomnika.

 

Prawna Ochrona miejsc pamięci narodowej.

 

Zagrożenia.

 

Możliwość wystąpienia nieznanych mogił wojennych

 

Lokalizacja na mapie.

 

Literatura:

Callier Edmund, Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831, Poznań 1887, str. 8-9

Powstanie listopadowe 1830–1831 Dzieje – historiografia – pamięć, red Tadeusz Skoczek, Warszawa 2015, str. 598

 

 

Szlak Niepodległości jest narzędziem edukacyjnym stworzonym przez Fundację na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Szlak pomyślany został jednocześnie jako Przewodnik Turystyczny, narzędzie edukacyjne na potrzeby organizacji terenowych gier historycznych oraz element realizacji misji naszej Fundacji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowych zaś szczególnie grobów i cmentarzy wojennych.

Lista dostępnych punktów Szlaku Niepodległości

 

fundacja @ krajobraz.org.pl 

 


Zapraszamy na stronę społecznościową Szlaku Niepodległości.


KOD QR miejsca pamięci.  Gdyby obok tego miejsca nie było tabliczki z takim kodem, prosimy o poinformowanie o tym naszej Fundacji. Mniejszy kod QR umieszczony na tablicy linkuje do punktowanego zadania.